Biyosistem Mühendisliği Mezunlarının Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerini Kullanılmasına İlişkin Karar

Biyosistem Mühendisliği Bölümü; Tarım Makinalari Bölümü ve Tarımsal Yapılar Sulama Bölümlerinin birleşmesiyle oluşturulmuş bir bölümdür. Mezunlarının Biyosistem Mühendisi olarak ünvan almaları nedeniyle ortaya çıkan Ziraat Mühendisleri ile ilgili karmaşa Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) tarafından ekte verilen yazı ile sonlandırılmıştır. YÖK Biyosistem Mühendislerinin Tarım Makinaları Bölümü (Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü) ve Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü mezunlarının Ziraat Mühendisliği Yetki Tüzüğünün ilgili maddelerinde tanımlanan yetkileri kullanabileceğine karar vermiştir.

Tüm mezunlarımızın ve aday öğrencilerimizin bilgilerine sunarız.

Ek: İlgili karar yazısını indirmek için tıklayınız.

Biyosistem mühendisliği , mühendislik bilimi ve tasarımının biyoloji, çevre ve tarım bilimleriyle bütünleştirildiği bir mühendislik disiplinidir.

Biyosistem mühendisliği, gıda, lif ve yenilenebilir enerji ürünlerinin üretimi ve işlenmesi için sürdürülebilir sistemler geliştirmek ve bu sistemlerin çevre üzerindeki etkilerini hafifletmeye veya en aza indirmeyi hedeflemektedir.

Üniversitemiz Biyosistem Mühendisliği Bölümünü seçmek isteyen sevgili aday öğrencilerimiz, "Biyosistem Mühendisliği Anabilim Dalları"  hakkında detaylı bilgi almak için aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz Anabilim Dalları tanıtım sunularını inceleyebilirsiniz.

 

Arazi ve Su Kaynakları Anabilim Dalı Tarımsal Makina Sistemleri Anabilim Dalı
Tarımsal Yapılar Anabilim Dalı Tarımsal Enerji Sistemleri Anabilim Dalı

 

 

BÖLÜM TANITIMI

 

 

 


Duyurular Arşiv
Trakya Bölgesinde İklim Değişikliği Ile Mücadele Ve Adaptasyon İçin Kapasite Artırımı - (cbccma) Proje Çalıştayı 2018-11-15

Bölümümüz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Selçuk Albut ve Prof. Dr. Fatih Konukçu’nun yürütücülüğünü yap... Ayrıntı İçin Tıklayınız...